Liels vai mazs uzņēmums – darbinieku skaitam nav nozīmes, ja runa ir par piemērota darba apģērba izvēli. Vienots un personalizēts darba apģērbs ne tikai veido uzņēmuma tēlu un atpazīstamību, bet arī pilda aizsardzības funkcijas. Tomēr vienlīdz liela nozīme ir gan piemērota materiāla izvēlei, gan pareizai tā kopšanai – tikai tad darba apģērbs pilnvērtīgi spēs pildīt savu uzdevumu. Viens no vadošajiem tekstilizstrādājumu nomas servisa sniedzējiem Eiropā – “Lindstrom” – sniedz padomus piemērota darba apģērba izvēlē un kopšanā.

Darba apģērba nozīme un pamatfunkcijas

Darba apģērbs vairo darbinieku piederības sajūtu. Tomēr tā galvenā funkcija ir darbinieka pasargāšana, tāpēc dažādām nozarēm nepieciešami atšķirīgi risinājumi. Piemēram, darba apģērbs metinātājiem vai elektriķiem krasi atšķirsies no viesnīcu un restorānu personāla ikdienas darba apģērba. Līdzīgi arī medicīnā un pārtikas rūpniecībā. Tāpēc pirmais veicamais solis – saprast, kādas ir galvenās darba apģērba funkcijas konkrētajā uzņēmumā un pozīcijā. Pareizi izvēlēts  un pielāgots darba apģērbs nodrošina nepieciešamo aizsardzības līmeni, procesu drošību un augstas higiēnas prasību ievērošanu. Jāizvēlas materiāli, kas neplūksnājas, pogas un kniedes, kas neiekritīs pārtikas sagatavju katlos, kā arī veicamajiem darba uzdevumiem, videi un sezonalitātei atbilstoši risinājumi. Darba apģērbam jābūt pielāgotam konkrētam darbiniekam, nodrošinot komfortu, personīgo drošību un higiēnu.

Kā parūpēties, lai darba apģērbs izskatās labi un kalpo ilgi, maksimāli saglabājot sākotnējās aizsargspējas? 

Darba apģērbam var būt dažādas drošības prasības un pildāmās funkcijas, bet jebkurā gadījumā – kopts izskats un higiēna ir neatņemama pamatprasība. Lai darba apģērbs nodrošinātu sākotnējo veiktspēju, saglabātu labu izskatu un kalpotu ilgāku laiku, jādomā par tā atbilstošu kopšanu. Darba apģērbu mazgāšana mājas apstākļos ir riskanta gan higiēnas standartu nodrošināšanai, gan nemainīgi laba darba apģērba izskata saglabāšanai. Darbiniekiem var nebūt mājās nepieciešamā tehniskā nodrošinājuma, kā arī nepieciešamo zināšanu un prasmju profesionālai darba apģērbu ikdienas apkopei.  

Alternatīva, kas ievērojami atvieglo darbinieku un darba devēju ikdienu un kļūst arvien populārāka gan Latvijā, gan globāli, ir darba apģērbu serviss un noma. Darba devēji tādējādi noņem no saviem un savu darbinieku pleciem darba apģērbu sagādi un ikdienas mazgāšanu. Turklāt, izvēloties darba apģērbu nomāt ar ikdienas apkopes servisu, uzņēmumiem nav  nepieciešami tūlītēji kapitālieguldījumi jauna apģērba iegādei. 

Pilns darba apģērbu serviss, kādu Latvijā jau 25 gadus nodrošina Somijas uzņēmuma filiāle “Lindtsrom” SIA, sniedz garantiju gan par darba apģērbu atbilstību standartiem un pamatfunkcijām, gan parūpējas par tā pielāgošanu un personalizēšanu, kā arī veic profesionālu ikdienas apkopi. Lēmums par labu industriālai darba apģērbu apkopei un nomas servisam arī norāda uz Jūsu uzņēmuma vērtībām, jo tā ir ekoloģiski atbildīga izvēle — industriālajai mazgāšanai ir mazāka ietekme uz apkārtējo vidi, ko var pārbaudīt izmantojot ilgtspējas kalkulatoru. “Lindstrom” parūpēsies, lai Jūsu darbiniekiem vienmēr būtu pieejams tīrs un valkāšanai gatavs darba apģērbs – tas tiks regulāri piegādāts darbinieku skapīšos, savukārt izmantotais apģērbs tiks paņemts uz mazgāšanu.

“Daudzās nozarēs darba apģērbs ir tāds pats darbarīks kā skrūvgriezis vai āmurs. Piemēram, rūpniecībā un metālapstrādē apģērba galvenais uzdevums ir darbinieka un procesa aizsargāšana – tātad šajā nozarē kvalitatīvs darba apģērbs nav izvēle, bet gan nepieciešamība. Turklāt darba apģērba kopšana ietekmē tā spēju veikt paredzētās funkcijas, tāpēc būtiski domāt ne tikai par pašu apģērbu, bet arī veidu, kā tas tiks mazgāts un žāvēts. Pateicoties mūsu ilggadējai pieredzei, pārzinām un izprotam dažādu jomu uzņēmumu vajadzības. Mūsu darba apģērbu serviss nodrošina konkrētajam darbam piemērotu apģērbu, kas tiks atbilstoši kopts, lai saglabātu nemainīgu aizsardzības funkciju un labu izskatu,” uzsver “Lindstrom” pārdošanas direktors Artjoms Jereņevs. 

Nozares specifikas ietekme uz darba apģērba izvēli

Darba apģērbam ir jābūt atbilstošam uzņēmuma zīmola tēlam, tomēr lielākā nozīme ir tā pamatfunkcijām un atbilstībai konkrētās nozares darba specifikai.  

Pārtikas ražošanā būtiskākā ir higiēna un procesu drošība, tomēr nedrīkst aizmirst arī par darbinieku komfortu. Izvēloties darba apģērbu šajā nozarē, jāpievērš uzmanība gan atbilstoša auduma izvēlei, gan modeļa detaļām, piemēram, kabatu izvietojumam vai drošām aizdarēm. Jāņem vērā, ka darba apģērbs pārtikas ražošanai palīdz novērst ražošanas procesā antisanitāru apstākļu rašanās risku, atbilstība starptautiskās pārtikas drošības un kvalitātes sertifikācijas programmas BRC standartam un HACCP kvalitātes paškontroles sistēmas prasībām ir vitāli svarīga. Arī darba apģērbu apkopes procesam pārtikas nozarē jābūt veiktam ievērojot ES EN-14065 standartu atbilstoša higiēnas līmeņa nodrošināšanai. Gan reprezentatīva, gan higiēnas funkcija ir viesnīcu un restorānu, kā arī ēdināšanas uzņēmumu apkalpojošā personāla darba apģērbam, kuram vienlaicīgi jābūt arī funkcionālam. Audums nedrīkst burzīties, tam jābūt kvalitatīvam un viegli kopjamam. 

Medicīnas personāla apģērbam galvenais ir saglabāt augstās higiēnas prasības, nodrošinot gan aizsardzību pret infekciju izplatīšanās riskiem, gan personīgo drošību. Materiālam jābūt izturīgam un paredzētam biežai mazgāšanai pie augstām temperatūrām. 

Īpaša vērība darba apģērba izvēlē jāpievērš arī ražošanas nozarē, kur darba specifika paredz gan, piemēram, putekļus un asas koksnes daļiņas kokapstrādē, gan liesmas un metāla daļiņas metālapstrādē, tāpēc īpaši būtiski, lai darba apģērba materiāls ir atbilstoši izvēlēts un pasargātu pret karstumu, dzirkstelēm un samazinātu aizdegšanās risku. Īpašu uzmanību jāpievērš, lai metinātāju apģērbs ir sertificēts atbilstoši starptautiskajiem standartiem: EN ISO 11612:2015 apģērbs aizsardzībai pret karstumu un liesmu un EN ISI 11611:2015 aizsargapģērbs lietošanai metināšanā un līdzīgos darbos. 

Bīstami darba apstākļi izvirza īpaši augstas prasības arī elektriķu darba apģērbiem – ugunsdrošība un aizsardzība pret elektroloka termisko risku ir būtiskākie faktori šīs nozares profesionāļu darba apģērba izvēlē. Svarīgi arī pārbaudīt, vai elektriķu apģērbs ir atbilstošs starptautiskajiem standartiem, piemēram, tādiem kā EN 1149-5:2008 aizsardzība pret elektrostatiskās strāvas izlādi vai IEC 61482-2:2009 aizsardzība pret elektriskā loka izraisītu termisku bīstamību u.c.

Darbinieku aizsardzībai pret aukstiem laikapstākļiem vai citādi aukstām darba vidēm svarīgi nodrošināt kvalitatīvu darba apģērbu – jāizvēlas ergonomiski apģērbi ar labu siltumizolāciju, ūdens necaurlaidīgs materiāls no ārpuses un vēja necaurlaidīgs slānis iekšpusē.

Universāls darba apģērbs, kas ir praktisks, izturīgs, ērts un atbilstoši sakomplektēts, nepieciešams daudzās nozarēs, tajā skaitā ražošanas, auto servisu, inženiertehnisko un citu jomu uzņēmumu vajadzībām. Bet, piemēram, ceļu būvē apģērbam jābūt arī labi pamanāmam – ar atstarojošajiem elementiem – lai nodrošinātu lielāku drošību. Lai būtu droši, ka darba apģērba atstarojošie elementi strādā atbilstoši, jāizvēlas darba apģērbs, kurš ir sertificēts atbilstoši EN ISO 20471:2013 standarta prasībām attiecībā uz augstas redzamības apģērbu atbilstoši nepieciešamajai aizsardzības klasei.

Ir situācijas, kad darba apģērbs pilda tikai reprezentācijas un piederības funkciju, piemēram, mazumtirdzniecībā, tāpēc jo īpaši svarīga ir pareiza apģērba kopšana un tīrība, lai veidotu pozitīvu un profesionālu iespaidu par uzņēmumu.

Riski lietojot nepiemērotu darba apģērbu

Lietojot nepiemērotu darba apģērbu vai arī apģērbu, kura materiāli nepareizi mazgājot zaudējuši aizsargspējas, darba devējs un pats darbinieks pakļauj sevi dažādiem drošības riskiem, atkarībā no nozares specifikas. Piemēram, metinātājam, kuram darba apģērbs, kas ir par lielu, darba procesā dzirkstele var iekrist aiz kakla apkakles vai piedurknē, savukārt ceļu strādniekiem darba apģērbs bez atstarojošiem elementiem var prasīt dzīvību, jo darbinieka redzamībai uz ceļa ir būtiska nozīme gan dienas gaišajā laikā, gan tumsā. 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here