Partijas “KPV LV” Saeimas frakcija iesniegusi grozījumus Akcīzes nodokļa likumā, piedāvājot lēnāku akcīzes nodokļa celšanu alkoholiskajiem dzērieniem.

Partijā uzsvēra, ka Igaunijā 2019.gada 1.jūlijā par 25% tika samazināta akcīzes nodokļa likme atsevišķiem alkoholisko dzērienu veidiem, tostarp stiprajam alkoholam, kas būtiski skāris alkoholisko dzērienu apriti Latvijā. Igaunijā šādas izmaiņas veicinājušas pārrobežu tirdzniecību ar Skandināvijas valstīm, it īpaši ar Somiju, jo līdz likmes samazināšanai aptuveni trešdaļu no Igaunijā nopirktajiem alkoholiskajiem dzērieniem iegādājās patērētāji no Skandināvijas valstīm.

“KPV LV” norādīja, ka Latvijas valsts budžetam minētie grozījumi likumā radīja negatīvu ietekmi. Lai šo situāciju kaut kādā mērā līdzsvarotu un mazinātu negatīvo ietekmi uz valsts budžetu, Saeimā pērn tika pieņemti grozījumi, kas ar 2019.gada 1.augustu paredzēja akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam samazināt par 15%. Līdz ar to ar 2019.gada 1.augustu akcīzes nodokļa likme stiprajam alkoholam ir 1564 eiro par 100 litriem absolūtā spirta, atgādināja “KPV LV”.

Saskaņā ar spēkā esošo likuma redakciju 2020.gada 1.martā ir paredzēts palielināt akcīzes nodokļa likmes visiem alkoholisko dzērienu veidiem, izņemot raudzētos dzērienus ar absolūtā spirta saturu līdz sešiem tilpuma procentiem. Partijā uzsvēra, ka, ņemot vērā akcīzes nodokļa likmes samazinājumu 2019.gada 1.augustā, visstraujākais akcīzes nodokļa likmes palielinājums būtu stiprajam alkoholam – nodokļa likme tiktu palielināta līdz 2025 eiro par 100 litriem absolūtā spirta jeb par 29,5%, savukārt alum, vīnam, raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu virs sešiem tilpuma procentiem un starpproduktiem akcīzes nodokļa likmes palielinājums būtu vidēji 10%.

Partija pauda bažas par to, ka 2019.gadā kopējais alkoholisko dzērienu un alus patēriņa pieauguma temps bija lēnāks nekā tika prognozēts, sastādot budžeta plānu, kā arī pierobežas tirdzniecības apjoms pēc Igaunijas lēmuma, salīdzinot ar 2018.gadu, samazinājās, kā rezultātā veidojās 2019.gada akcīzes nodokļa ieņēmumu plāna neizpilde 28,4 miljonu eiro apmērā. 2019.gada plāna neizpilde ietekmēja vidēja termiņa akcīzes nodokļa ieņēmumu prognozes, un tas partijas ieskatā liecina, ka vidējā termiņā akcīzes nodokļa ieņēmumi būs par aptuveni 30 miljoniem eiro gadā zemāki nekā plānots. Vienlaikus akcīzes likmes samazināšana šos ieņēmumu zaudējumus ir ierobežojusi, ļaujot saglabāt lielāko daļu no pierobežas tirdzniecības, un samazinot Igaunijas lēmuma negatīvo ietekmi uz akcīzes nodokļa ieņēmumiem 2019.gadā par apmēram 25 miljoniem eiro, skaidroja politiskajā spēkā.

Lai mazinātu negatīvo ietekmi uz Latvijas valsts budžetu un komersantiem, kas veic darbības ar alkoholiskajiem dzērieniem, vienlaikus arī turpinot nodokļu daļas palielinājumu alkoholisko dzērienu cenā, “KPV LV” ieskatā nepieciešams paredzēt pakāpeniskāku akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanu, akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem 2020. un 2021.gadā paaugstinot vidēji par 5%.

Šāda likmju paaugstināšana stiprā alkohola litra nodokļu daļu paaugstinātu par 0,38 eiro 2020.gadā un 0,40 eiro 2021.gadā, bet vīnam, kas ir otrais populārākais alkoholisko dzērienu veids, nodokļu daļa katrā gadā pieaugtu par 0,06 eiro (par litru). Nodokļu daļa alum pieaugtu par 0,03 eiro par litru, skaidroja “KPV LV”.

Patlaban spēkā esošais regulējums paredz, ka ar šā gada 1.martu akcīzes nodokļa likmes vīnam, raudzētiem dzērieniem (virs 6%) un starpproduktiem (līdz 15%) par 100 litriem tiks palielinātas no 101 eiro uz 111 eiro. Savukārt “KPV LV” rosina akcīzes likmes pieaugumu padarīt lēnāku – lai no 1.marta akcīze šiem produktiem būtu 106 eiro.

Tāpat iepriekš tika paredzēts, ka starpproduktiem (virs 15% un līdz 22%) akcīzes nodoklis par 100 litriem augs no 168 eiro uz 185 eiro, tomēr “KPV LV” rosina mērenāku pieaugumu – līdz 176 eiro.

Iepriekš bija plānots, ka spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodoklis par 100 litriem absolūtā spirta augs no 1564 eiro uz 2025 eiro, tomēr “KPV LV” rosina noteikt, ka no 1.marta akcīze šiem dzērieniem būs 1642 eiro, bet pēc gada – 1724 eiro.

Savukārt alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem augtu nedaudz straujāk nekā iepriekš paredzēts – nevis no 7,4 eiro uz 8,1 eiro par 100 litriem, bet gan no 7,4 eiro līdz 8,2 eiro.

“KPV LV” rosina minēto jautājumu nodot izskatīšanai Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here